Skip to main content
מוזמנים להשאר מעודכנים

10 שאלות עם אירית לנדאו

06.11.2016 | איליס שאף

אירית לנדאו, מהרפלקסולוגיות המנוסות והטובות בארץ, במיוחד בנושא הריון ולידה, מעבירה קורס התמחות בהריון ולידה לרפקסולוגים. הקורס מתחיל ביום ראשון ה-13.11.

ערכתי איתה ראיון שבוע שעבר. יצא מקסים. תקראו ותראו.

 

1. מתי הגעת לרפלקסולוגיה ?

לא הגעתי לרפלקסולוגיה. הרפלקסולוגיה הגיעה אלי.

שנת 1994. סיימתי תואר ראשון בתיאטרון, עבדתי בתחום. שלושה ילדים. תקופה לא מדהימה בחיי. חיפשתי משהו ללמוד. העיניים כל הזמן הולכות למודעה בעיתון (כן… פעם היו מודעות לימודים בעיתון) על לימודי רפלקסולוגיה בקולג' הישראלי. אף פעם לא התנסיתי בטיפול, אבל לא הפסקתי לחזור למודעה. למחרת הלכתי ואמרתי שאני רוצה ללמוד. אמרו שכבר אין מקום. הלכתי הביתה. אחרי שבוע התקשרו להגיד שהתפנה מקום .באתי לשיעור השני, הראשון כבר היה, ואחרי 5 דקות התחלתי לנשום באמת.זה כאילו מישהו הזכיר לי משהו שכבר ידעתי וסופסוף הבנתי אותו.

סיימתי שנה בקולג', המשכתי במדיסין כתלמידה, אחר כך אסיסטנטית, מורה וראש מגמה.

 

2. למה בחרת בשיטת טיפול זו? יש לך איזה סיפור מעניין שקשור לזה?

מצאתי ברפלקסולוגיה מענה כל כך רחב שמעולם לא הרגשתי צורך להוסיף שיטת טיפול למעט פרחי באך שמשתלב נפלא. היכולת לשלב מגע עם התבוננות בכף הרגל ושיח עמוק ואמיתי עם המטופל, הופכים את הרפלקסולוגיה לשיטת טיפול כך כך מיוחדת. יש משהו במגע בכפות הרגליים שנותן תחושה מיידית של קרקע וביטחון. זה גם למה היא כל כך נפלאה בהריון.

 

3. ואיך הגעת לתחום של הריון ולידה?

גם תחום ההיריון בא כביכול במקרה. היתה מודעה במדיסין על פתיחה של קורס לטיפול וליווי בהריון ולידה. ידעתי שאני חייבת להיות שם, אבל הייתי בתקופה כלכלית לא פשוטה. הייתי מורה במגמת רפלקסולוגיה והסברתי למנהל המכללה שזה מאד חשוב שמורה במגמה תכיר את תחום ההיריון והלידה. אושר לי ללמוד ללא תשלום ועל כך אודה למדיסין כל חיי.

 

4. מה את הכי אוהבת בעבודה שלך?

את הקשר הטיפולי עם נשים שנמצאות בתקופה כל כך מטלטלת. לתת להן עוגן וביטחון ובעיקר לגיטימציה לכל המנעד הרגשי. לנרמל את התחושות שלהן, להקל על תופעות שמציקות, לתת מידע שיאפשר בחירות מדויקות ולתת להן תחושה שהן בסדר. יש בטיפול הרפלקסולוגי המון כוח של קרקוע ויכולת התמסרות, שכל כך חשובות בתוך תהליכים של שינוי.

 

5. איך את רואה את השילוב של הרפלקסולוגיה בתחום הפוריות והריון בישראל כעת?

אני חושבת שנפלא לשלב רפלקסולוגיה בתהליכים של פריון והריון. מהסיבות שציינתי קודם. המערכת הרפואית נותנת מענה פיזי רפואי ויש צורך עצום אצל נשים למענה רחב, הוליסטי יותר. כזה שיראה את התמונה השלמה ולא רק את הפתולוגיה הספציפית.

 

6. מה לדעת צפוי לנו בעתיד מהבחינה הזו ? רמת הפתיחות של הנשים/של הממסד הרפואי?

תחום ההיריון והלידה עובר שינוי בשנים האחרונות. הרבה יותר מודעות ומעורבות של האישה בתהליכים. יותר תשומת לב לרצונות שלה, והבנה שהריון ולידה אינם רק תהליכים רפואיים.

 

7. מה את הולכת ללמד בקורס?

בקורס נלמד להכיר את התהליכים הפיזיים והרגשיים שמלווים תהליכי פוריות והריון.

נלמד להתאים טיפול רפלקסולוגי למצבים השונים מתוך הבנה שפריון והריון הם תהליכים טבעיים מחד, ומאידך יש הבנה רחבה, הוליסטית, לאישה הספציפית עם כל מה שהיא מביאה איתה הן מבחינה רגשית והן מבחינה סביבתית. נחדד את יכולת ההקשבה, נכיר מושגים שקשורים לתקופה הזו, נלמד טכניקות מתאימות.

 

8. למי מיועד הקורס?

הקורס מיועד לרפלקסולוגיות/ים שרוצים להתמחות, להכיר ולהתמקצע בתחום הפוריות וההיריון.

 

9. מה את רוצה שהמשתתפות בקורס ייקחו הביתה בסיומו? כלומר, אם יש דבר אחד שהיית רוצה שישתמשו בו או שיזכרו אותו תמיד, מה הוא?

הייתי רוצה שילמדו שרפלקסולוגיה זה לא רק לחיצות וטכניקות, שקשר טיפולי הוא חשוב ומשמעותי לא פחות, ואולי יותר מטכניקה ושרפלקסולוגיה לא רק מותר בהריון אלא אפילו מומלץ.

 

10. כמה גדול הפוטנציאל (מקצועי, התפתחותי, כלכלי) לרפלקסולוגים שמתמחים בתחום זה?

אני מאמינה שהפוטנציאל קיים. נשים בהריון נוטות יותר ללכת לטיפולי רפואה משלימה מכיוון שאין הרבה אלטרנטיבות תרופתיות, העומס הפיזי והתופעות הנלוות מקשות והטיפול בהחלט מקל. גם בטיפולי פוריות שהם כל כך רפואיים ופולשניים יש מקום למה שאני קוראת אי של שפיות.

תוכלו לקרוא עוד על אירית בעמוד הפייסבוק שלה: