Skip to main content
מוזמנים להשאר מעודכנים

דלקת מפרקים, דלקת שינויים, דלקת מעברים

15.02.2017 | שני פינטו

הגוף שלנו בנוי בצורה שמאפשרת לנו תנועה, מעבר ממקום למקום, שינוי. יש לנו לא מעט מפרקים שמאפשרים לתנועה הזו להיות חלקה, הרמונית ולא מגושמת. תנסו להוריד כל פעם מפרק אחר מהגוף ולדמיין איך התנועה היתה נראית בלעדיו…

שינוי נוצר בעצם הזרימה האינסופית שיש לנו בגוף, זרימת דם, נוזלים, תנועה של אוויר, כיווץ והרפיה. כל זה זורם ומאפשר התחדשות של התאים, חילוף חומרים, גדילה, ריפוי. תנועה של שרירים מניעה אותנו ממקום למקום. המפרק של היד עוזר לנו לפתוח דלת ומפרקי הרגליים מסייעים לנו בתנועה שבמעבר דרכה, מעבר למקום חדש.

כל מפרק הוא בעצם מקום של פירוק. העצם "התפרקה" כדי להתחבר לעצם חדשה, כדי לאפשר תנועה לכיוון אחר מהעצם הקודמת. בדיוק הקלישאה המוכרת שצריך לשבור ולפרק דברים כדי ליצור משהו חדש. טוב, בסדר, אמרתי את זה. אבל לא חייבים להיות כאלה דרמטיים. אלא אם כן אנחנו כאלה. ולפעמים אנחנו אכן דרמטיים. מנסים להחזיק בכוח, לא רוצים ליצור תנועה, לא רוצה להשתנות, לא רוצים לעבור, חושבים שהכל יתפרק וימות אם יהיה שינוי. מפחדים להתפרק. ולפעמים אנחנו פחות דרמטיים ופחות שמים לב שאנחנו תקועים במקום ומקבלים את החיים ככה, כי "זה מה יש".

מפרק. מפרק לפרק. (איך אפשר לנקד פה שתבינו מה ניסיתי לכתוב?)

כשאוחזים, התנועה פחות טובה. כשהתנועה בגוף פחות טובה, יותר רעלים ושאריות של לכלוך ושאר מיני, מצטברים. ואיפה הם נתקעים? במפרק. למה, כי טובה ונעים שם, בדיוק על הגדר. לא פה ולא שם. מפרק זה מקום עם הרבה מקומות להתחבא בו. בין העצמות, הסחוסים והגידים אפשר לשקוע בבטחה.

מפרק זה הצומת. צומת הדרכים בחיים שלפעמים אנחנו מפחדים לחצות ונשארים בחמימות של המקום המוכר אבל זה שלא מתחדש או מאפשר לדבר טוב יותר לבוא. או לדבר לא טוב, לעזוב. זאת הסיבה שכשחולים מרגשים כאבים במפרקים, התנועה בגוף פחות טובה ויש הצטברות במפרקים. וגם, הגוף עצר אתכם מלנוע, יש לו בטח סיבה טובה אז כדאי שתקשיבו לו. אולי זה הזמן לעשות פניה?

ועכשיו קצת מספרים. בגוף האדם יש 360 מפרקים (כמעט מפרק לכל יום מימות השנה). מספר עגול ויפה, בדיוק המספר ההרמוני הזה, העגול הזה. בכף רגל אחת יש עשירית מהמפרקים בגוף!! (כן, 36). למה ככה? בגלל המשפט המפורסם שאומר: אם לא נוח לך, תזוז, אתה לא עץ. יש לך אחלה אופציה לקחת את כפות הרגליים ולנוע הלאה ביציבות ובגמישות.

כרפלקסולוגים אנחנו עובדים כמעט כל הזמן על המפרקים ומכאן על היכולת של האדם ליצור שינוי בחייו. או לפחות, והכי חשוב בעיני, לעשות את הצעד הראשון, ואחריו את הצעד הבא. כל הזמן לעשות את הצעד הבא.  אם לא, אותם חומרים שדיברנו עליהם קודם, יכולים להתחיל להתיישב על המפרקים ולהתחיל דלקת מפרקים, דלקת שינויים.

כרפלקסולוגים אנחנו יכולים לתמוך בזמן הלא פשוט הזה של השינויים. המעבר ממקום למקום הוא לא קל ודורש מכל אדם את זמן ההסתגלות שלו. אפשר לסייע בתנועה ובתמיכה. בדיוק כמו שחוצים כביש בצומת, עוצרים, מסתכלים, חוצים, מגיעים. נשארים כמה שמתאים ואז שוב.

אני כותבת לכם את זה בדיוק ממקום של שינוי בחיים שלי. חלקכם כבר יודעים שעברתי לגור למשך שנתיים בסלובקיה בשביל להשלים הכשרה לתואר בפסיכולוגיה קלינית. המעברים שאני חווה יכולים להיות חדים מאוד ותכופים. אני עולה על מטוס לחופשה בארץ וברגע אני במקום אחר ושונה שהוא חלק ממני. אחר כך עולה שוב על מטוס ונוחתת שוב במדינה זרה שהפכה להיות גם היא חלק מהחיים שלי. בכל פעם אני צריכה להסתגל מחדש. לאנשים השונים, לפרידה, למפגש, למזג האוויר, למרחק, לקרבה. אם לא היו לי כל כך הרבה מפרקים בגוף, הייתי מתפרקת. או אם הייתי נאחזת ולא גמישה עם השינויים. וככה הם החיים, וככה יהיו תמיד, קיצוני יותר או פחות. מבקשים תנועה וזרימה, כיווץ והרפיה.

בקרוב הסדנא הבאה של סלון הרפלקסולוגים.

נסתכל בכפות הרגליים מלאות המפרקים ונראה איך רואים איך אדם מתמודד עם שינויים בחיים שלו. איפה הוא אוחז ולא מרפה. איפה הפחד משתלט ואיפה הגמישות חסרה. נלמד איזה טיפולים מתאימים כדי לתמוך, להניע ואפשר זרימה וריפוי.

יום שלישי 28.2 בבוקר, בתל אביב.

להרשמה: לחצו כאן

או בטלפון – 052-4439575 שני. 054-7638720 איליס.

דלקת פרקים 2
דלקת מפרקים סלון הרפלקסולוגים