Skip to main content
מוזמנים להשאר מעודכנים

להסתכל לסרטן ברגליים

04.03.2019 | מיכל חיימוביץ

הסתכל לסרטן ברגליים

מיכל חיימוביץ האמינה תמיד שלרפלקסולוגיה יכול להיות תפקיד מרכזי בהתמודדות עם מטופלים חולי סרטן. אחרי שהחלימה בעצמה מסרטן השד היא מנחה מסלול ללימודי רפלקסולוגיה אונקולוגית במכללת רידמן. המטרה: להקים דור חדש של מטפלים מומחים לתחום

מאת: אילי תימור

"לפני שלוש שנים גיליתי שחליתי בסרטן", מספרת מיכל חיימוביץ בקול רגוע. "זה היה שנה וחצי אחרי שבבדיקה עצמית גיליתי גוש בשד. בגלל שעוד הנקתי את בתי, כל הרופאים פטרו אותי בטענה שזה בסך הכול גוש חלב או משהו שקשור להנקה.

"החלטתי לבדוק את עצמי דרך הרפלקסולוגיה. התבוננתי על כף הרגל וראיתי כתם שמסמן חוסר איזון. הבנתי שמשהו באמת לא בסדר וניגשתי לבדיקה אצל רופא פרטי. נשלחתי לביופסיה דחופה ותוך עשרה ימים כבר התחלתי את טיפולי הכימותרפיה. "זה היה סרטן שד אגרסיבי שכנראה התחיל כבר בהיריון – והתגלה ממש רגע לפני שהיה מאוחר מדי. בחרתי בטיפול הקשה ביותר שהרפואה הקונבנציונאלית יודעת להציע. לכל אורך הדרך טופלתי במקביל גם ברפלקסולוגיה, דיקור וצמחים כדי לשקם את הגוף ואת הנפש.

מיכל חיימוביץ מטפלת כ20  שנה ברפלקסולוגיה ובנטורופתיה  ומרצה בכירה במכללת רידמן. השנה מנחה לראשונה במכללה קורס המיועד להכשרת מטפלים ברפלקסולוגיה אונקולוגית. "כמטפלת ברפלקסולוגיה ליוויתי חולי סרטן במשך שנים והעברתי הדרכות למטפלים בחולים אונקולוגיים. כשנודע לי שאני חולה החלטתי, במקביל לתהליך ההחלמה שלי,  ללוות נשים שחלו בסרטן השד מרגע האבחנה ואני עדיין ממשיכה זאת עד היום .

 

למה בעצם צריך רפלקסולוגיה ייעודית לחולי סרטן?

"אחרי שחוויתי את הסרטן בעצמי – פיזית ורגשית – הבנתי במדויק יותר כיצד צריך ללוות ולטפל בחולים אונקולוגיים. השתמשתי בכלים של הרפואה ההוליסטית בכלל וברפלקסולוגיה בפרט כדי לטפל בעצמי וכשיצאתי חזרה לחיים שאחרי, הבנתי כמה זה נחוץ שמטפלים יוכשרו בהתמחות ייעודית. מתוך המקום הזה בניתי את הקורס: אני רוצה שיקומו עוד דורות של מטפלות ומטפלים שיוכלו לטפל בחולי סרטן".

"עד השנים האחרונות מטפלים לא באמת ידעו כיצד לגשת לחולי סרטן", מסבירה חיימוביץ. "יותר מזה, היה פחד לגעת בחולים אונקולוגיים כי לא הבינו את ההשלכות של המגע. התפיסה הייתה שאסור לטפל בהם ואסור לגעת בהם כי פחדו שהטיפול עלול 'לפזר' את הסרטן ולגרום לגרורות. מטפלים רבים עדיין חושבים כך וזה מיתוס שיש לשבור .

"הרעיון המרכזי הוא להבין שסרטן כמו מחלות רבות אחרות מלמד על מצב של חוסר איזון עמוק בגוף. כמו שהגוף יצר את חוסר האיזון, הוא יכול לפתור אותו, לכן צריך להתייחס לסרטן כמחלה שאפשר לעבוד איתה. יחד עם זאת, אסור לשכוח שמדובר במחלה קשה שברפואה נלחמים בה בעזרת תרופות שיש להן תופעות לוואי קשות ביותר. גם לתופעות אלה יש מענה הולם בטיפול הוליסטי נכון.

"רפלקסולוגיה אולי לא תרפא את הסרטן, אבל הרפלקסולוגיה יכולה לעזור לחולה להתמודד עם התופעות הגופניות והנפשיות הרבות שמאפיינות את המחלה בכל שלב ושלב שלה. הגיע הזמן שחולי סרטן יקבלו את התמיכה לה הם זקוקים כל כך.

" לכל מטפלת ומטפל ברפלקסולוגיה יש סיכוי רב להיתקל במטופלים חולי סרטן ובשלבים שונים של המחלה. בפועל כל המערך הרפואי השמרני מבין היום את התפקיד החשוב שיש לרפואה האינטגרטיבית בטיפול בחולים ובתהליך החלמתם. יש היום מספר מרכזים רפואיים ומרכזי טיפול בהם הרפואה הקונבנציונלית והרפואה ההוליסטית עובדות ביחד כדי לתת את המענה הטיפולי הטוב ביותר לחולים". זאת  בעיני "הרפואה האינטגרטיבית" במיטבה.

 

מה מאפיין את הטיפול הרפלקסולוגי האונקולוגי?

"הרפלקסולוגיה היא כלי מאוד משמעותי שבעזרתו אפשר לערוך אבחון שהוא גם פיזי וגם רגשי, לעשות את החיבור ולתת מענה לשניהם", מספרת חיימוביץ. "מטפלים ברפלקסולוגיה יכולים להציע למטופלים שלהם תמיכה ומענה גם לתופעות ארוכות הטווח וגם לתופעות קצרות הטווח שמגיעות עם הסרטן ועם המאבק בו. ניקח למשל את הבחילות, הכאבים, הפרעות השינה, כאבי הבטן, הפחד והדיכאון, אם לציין חלק מהתופעות מהן סובלים חולים רבים, בכולן אנחנו יכולים לעזור ברמה כזו או אחרת.

"רפלקסולוגיה אונקולוגית שונה מהטיפול הרפלקסולוגי השכיח. היא שונה בהיבטים של השיח עם המטופלים, בבחירת טכניקות המגע ובאופי המגע עצמו, ועוד.

"לכל חולה סרטן מותאם טיפול שונה וייחודי לו או לה. יש הרבה משתנים – מין, גיל, סוג הסרטן, סוג התרופות שנוטלים, תופעות הלוואי הייחודיות ועוד – לכן אנחנו צריכים להיות מסוגלים להתאים לכל אחד ואחת את הטיפול המדויק ביותר.

 

איך מתנהל הטיפול בחולי סרטן?

"בדרך כלל הטיפול הרפלקסולוגי בחולי סרטן נמשך לאורך שלבים קבועים שיוצרות המחלה וההתמודדות איתה.

"השלב הראשון – בו זוהה  ממצא מחשיד אך עדיין אין אבחנה ברורה – הוא השלב הקשה ביותר. אנשים עוברים סוגים שונים של בדיקות לאורך ימים או שבועות ועדיין לא יודעים אם הם חולים או לא… מצאתי שיש בשלב זה הרבה הסתרה והכחשה: פעמים רבות אנשים לא מספרים, אפילו לא לבני הזוג או לילדים, מה הם עוברים. הם בודדים ובחרדה מתמדת. מטפלת הוליסטית טובה וקשובה המבינה את הדינמיקה הפנימית של שלב זה, יכולה לתת מענה טיפולי הולם במגע, באוזן קשבת ובהצעת ליווי ותמיכה מתאימים.  

"המעבר לשלב השני קורה כאשר המטופלים מקבלים את האבחון שהבעיה היא סרטן. שהם אכן חולים. מבחינת החולה מדובר בשבר גדול ובערעור של כל סדרי  החיים. יש בלבול רב וצורך עז בדמות מלווה ותומכת. מבחינת המטפלים זה השלב שבו צריך ללמוד את הפרוטוקול הרפואי המדויק של המטופל/ת בהתאם לסוג הסרטן. בניגוד לרפואה האונקולוגית, לנו כרפלקסולוגים בכוונה אין פרוטוקול קבוע ואחיד. אנחנו יודעים כיצד להתאים טיפול אישי לכל מטופלת ומטופל. כאן באה לידי ביטוי גדולתה של הרפלקסולוגיה.

בשלב קבלת הטיפולים, מטופלים צריכים להתמודד עם תופעות מורכבות כמו: בחילות, הקאות, כאבים בעצמות, עייפות, סחרחורות, חולשה ונשירת שיער. בשל סיבות אלה ואחרות כמו למשל: דימוי גוף ירוד, עצב ודיכאון יהיו שינתקו את עצמם מחברים וזאת דווקא בזמן בו החברים יכולים להוות משענת חשובה. פעמים רבות אנשים אומרים לי: "הגוף שלי בגד בי"; "אני אדם חולה"; "אולי לא אצא מזה בחיים".   

כמטפלת אני מסייעת לחולה בשלב זה לראות את התמונה הגדולה את צפי ההחלמה ואת הנקודתיות של התופעות. במקביל לטיפול הקליני – מגע מתאים, תזונה תנועה והכוונה לאורח חיים – אני מטפלת גם בהשפעות הקשות של הטיפול התרופתי, אני מדריכה את המשפחה ואת המלווים כיצד להתייחס למטופל/ת ומלמדת אותם כיצד לתת עיסוי רפלקסולוגי פשוט ובסיסי ברמת היומיום. 

"במקרה הטוב, השלב הבא הוא החלמה מהמחלה. לצד השמחה וההקלה, מטופלים רבים חווים קושי לחזור לשגרת החיים שלפני הופעת הסרטן. אחת מהסיבות לכך היא שאמנם המערכת הרפואית משחררת אותם הביתה "כבריאים" אך תופעות הלוואי ארוכות הטווח של הטיפולים הקשים לא מרפות גם לאורך שנים ארוכות. בין התופעות נראה: נוירופתיה, פגיעה בשריר הלב, בעיות עור, עייפות וחולשה.

על פי רוב חוויית המחלה והטיפול בה משנה אותנו לתמיד. למשל אישה לאחר כריתת שד, גם אם עברה שחזור וכלפי חוץ נראית כבעבר, בחוויה האישית שלה היא כעת אישה שונה ואחרת. כמטפלת אני צריכה להבין מה המשמעות של התמודדות עם זהות חדשה כזו ולתת לה תמיכה בקבלת עצמה בגוף השונה והמשתנה. תמיכה כזו נעשית למשל דרך מגע עמוק מכיל ומקבל שאנחנו מזהים אותו כמאפיין את יסוד האדמה לצד שפה טיפולית המאפיינת את יסוד האוויר.  

לפני כשנה הגיעה אלי לקליניקה מטופלת שאובחנה כחולה בסרטן שד בפעם השנייה בחייה. היא חששה מאוד מהטיפולים שנקבעו לה, מפני שכבר הכירה את תופעות הלוואי הקשות שלהם.

היא ביקשה שאלווה אותה לאורך התהליך ושאבנה לה תכנית לטיפול תומך. הנחת המוצא שלה הייתה שהגוף שלה יגיב לטיפול התרופתי  בדיוק באותו אופן כמו בפעם הראשונה. שוחחנו ארוכות ותוך כדי השאלות שלי היא הבינה שהיא היום אישה שונה ואחרת מזו שהייתה לפני אירוע הסרטן הראשון. השונות הזאת, הסברתי לה, היא שתקבע  את פרוטוקול הליווי  – התמיכה והטיפול –  המתאים לך ביותר. היא קיבלה זאת וחלקה איתי תובנה כואבת נוספת: שהיא למעשה מרגישה הפעם עוד יותר לבד מול המחלה מהפעם הראשונה. חברים ובני משפחה קרובים מתרחקים ממנה, נמנעים מלבוא איתה במגע.  ככל שהעמקנו בשיחה נחשפו רבדים נוספים עמוקים יותר. ראינו התחושה והחוויה של  "אני בודדה ונטושה"  מלווה אותה מאז שאיבדה את אימה בגיל שמונה. מכאן נבע  הכאב – הפיזי והרגשי – שלה, מחוסר התמיכה של המשפחה והחברים דווקא בזמן בו היא הכי "קטנה" ופגיעה.

התכנית הטיפולית שבניתי לה לקחה את כל הנתונים האלה בחשבון.  עבדנו על העוצמה הפנימית הקיימת שלה. על היכולת שלה לעבור את התקופה גם בכוחות עצמה "כמו גדולה". התבוננו ביחד בסימנים על כפות הרגליים שלה, היא שאלה שאלות רבות ואני עניתי לה. זה מה שאנחנו כמאבחנים הוליסטים עושים, "מדבררים" את הגוף עבור המטופלים. מראים להם מתוך גופם היכן נקודות העוצמה והבריאות שלהם ובמקביל היכן המקומות החלשים אותם נחזק ביחד. אני דרך הטיפול הרפלקסולוגי והיא בשינוי אורח החיים והתאמתו לכל שלב של המחלה וההחלמה. עבדתי איתה בטכניקות מגע של יסוד האדמה שהתאמתי עבורה ושעיקרה עבודה עמוקה ויחד עם זאת מאוד עדינה ואנרגטית. לאחר חודשיים של טיפולים היא חזרה לרוץ (!!!) הצטרפה לקבוצת תמיכה בחולות סרטן ומצאה בתוכה גם את העוצמה להקשיב לעצמה: לנשימות העמוקות והשלוות, לקצב המתאזן  של  הלב.


"למרבה הצער, לא כל החולים מגיעים להחלמה אומרת מיכל. בסרטן יש גם מוות. אנחנו כמטפלים צריכים לדעת כיצד לסייע למטופלים גם בשלבים האחרונים לחייהם כמו למשל בהוספיס בית.

"הרפלקסולוגיה האונקולוגית  נלמדת היום כחלק מרצף לימודי שנה ג' במכללת רידמן. את הקורס אני מעבירה ביחד עם אלי לוי כמרצה אורח. אלי ניהל את הקליניקה של העמותה על שם  יורי שטרן המטפלת בחולי סרטן ובני משפחותיהם, ומלווה כיום חולי סרטן רבים. כך שלשנינו יש הרבה שנות ניסיון קליני בליווי מקצועי של חולים אונקולוגים בכל דרך בה הם בוחרים.

לפרטים נוספים על הקורס ניתן לפנות ישירות לאתר מכללת רידמן או לטלפון *5284

 

kids feet