Skip to main content
מוזמנים להשאר מעודכנים

רפלקסולוגיה מערכתית 

31.07.2019 | מעין ינון

בתור התחלה אקדים ואומר 
הטיפול הרפלקסולוגי הינו מופלא ושלם ועשיר בפני עצמו. אין שום הכרח להוסיף לו שום דבר… יחד עם זאת, אני במהותי סקרנית ואוהבת לשאול שאלות… וכך גיליתי עולמות המציעים גישות וטכניקות שמאוד הרחיבו והעשירו אותי כמטפלת.
ה'רפלקסולוגיה המערכתית' הינה פרי התפתחות שלי כמטפלת המשלבת גם את שיטת ה'קונסטלציה' והגישה המערכתית בטיפולי מגע.

כל אדם הנכנס אלינו לקליניקה הוא אוסף של מערכות משולבות אחת בשנייה.
הגוף עצמו הוא כמובן אוסף של מערכות מורכבות הפועלות באינטראקציה תמידית ודינאמית בכל רגע נתון.
אך האדם, על כל המערכות שבו, הוא ישות שלמה הנמצאת באינטראקציה תמידית ומתמדת עם מערכות נוספות – המערכת המשפחתית, המערכת התעסוקתית, המגורים, העדה, המדינה, האקלים ועונות השנה, ועוד…

תהליך ריפוי טוב – מזמין אותנו לפגוש חלקים בתוכנו, אשר מגיבים להשפעות חיצוניות ומביעים אותן בצורת "סימפטומים" או "עניינים מטרידים" – גופניים או רגשיים.

כל סימפטום המופיע אצלנו בקליניקה הוא תוצאה של יחסים בין מערכות שונות.
כל סימפטום מהדהד איזו "הפרעה בסדר ההרמוני" בין המערכות.
את רוב המערכות אנו יכולים להבין ולסמן, אך את מידת ההשפעה שלהן עלינו קשה למדוד, מכיוון שחלק מההשפעה הינה עמוקה ונסתרת – תת מודעת.

ברפלקסולוגיה המערכתית –
אנחנו מרחיבים את המודעות וההקשבה למערכות שבתוכן האדם צמח ואשר במסגרתן הוא מתנהל. אנחנו נותנים רשות לתת מודע לצוף ולגלות את עצמו באופן ברור ופשוט – דרך הסכמה לחוש.

לצורך התרגול והלמידה אנחנו משתמשים ב"ייצוגים"- עזרים שבאים לייצג כל גורם רלבנטי המבקש הכרה ותשומת לב. 

זוהי עבודה שעיקרה תחושתית, לא מנטאלית, ולכן קשה מאוד להעביר אותה במילים – צריך להרגיש כדי להבין. ככל שמתרגלים אותה ועובדים איתה כך היא הופכת להיות פשוטה ונגישה ואפשרית לכל מטפל. בואו נמשיך עם תאור מקרה.
****************************************************************************************

תאור מקרה
בחורה צעירה, בת 22, מגיעה עקב התקפי חרדה. מתארת מצב שבו היא מרגישה כל כך "לא בסדר" שהיא מאבדת אמון בעצמה ובסביבה, התפקוד שלה נפגע – מתקשה לעבוד, לצאת עם חברים. בנוסף מתארת מחזור לא סדיר, עייפות ואי-שקט כללי.

בטיפול רפלקסולוגי "רגיל" נרצה לאזן, "לתקן" – נעבוד בדגש על מערכת העצבים, מערכת הורמונאלית ואלמנט האדמה. (וכמובן שנתייחס למה שנראה בכפות הרגליים).

בטיפול ברפלקסולוגיה מערכתית – הגישה הבסיסית היא ש"אין מה לתקן"… הגוף מצא לו את הפתרון היעיל ביותר כרגע בצורת "חרדה", לכן ניתן קודם כל ל"חרדה" את האפשרות לדבר… ואז נשאל – מה/מי עוד מעורב כאן?  ונקשיב גם לגורמים הנוספים המעורבים… באופן כזה, הריפוי כמו נעשה מעצמו.

ביקשתי מאותה בחורה לבחור משהו שייצג אותה עצמה, וחפץ נוסף שייצג את ה"חרדה" – והתחלנו לעבוד תחושתית עם 2 הייצוגים.
כשהחרדה קיבלה את האפשרות לבטא את עצמה היא העלתה תחושה של סחרחורת ובחילה, ותיארה מצב שבו הסביבה הייתה מאוד "בוחנת וביקורתית", וכשהעמקנו עוד – הופיעו בעיקר העיניים של אימא שלה.
כאן היה ניתן כמובן לקבל מאותה בחורה סיפור שלם על היחסים המורכבים עם אימה… וברור שזה רלבנטי לתחושת האמון הבסיסי שלה בעצמה, בחיים ובסביבה.

אך פה לא מסתיימת המערכת – הנחנו ייצוג לאימא, ועבדנו עם הייצוג תחושתית – עלתה תחושה של גלים, ים, ספינה גדולה… הופיע סיפור.  הבחורה ידעה לספר על סבתה (שנפטרה זה מכבר) שעלתה לישראל ממרוקו, דרך איטליה בספינה.

הנחנו ייצוג לסבתא – ומייד עלתה תחושה גדולה של עצב גדול. אובדן.   הסיפור המשיך לגלות את עצמו… הסבתא שעלתה כבחורה צעירה ויפה לישראל נפרדה בעצב גדול מאהוב שהשאירה מאחור. לא היה ברור, אבל יכול להיות שאפילו הייתה בהריון ממנו…

הסיפור האנושי הזה, הדרמטי הזה, לא קיבל מעולם את הרשות לראות אור. הכאב והצער על האובדן של האהוב, של החלום (ואולי גם של עובר) מעולם לא קיבל מקום לעיבוד והכרה. כאב כזה נשאר "תקוע" במערכת, ומהדהד את עצמו באופנים שונים.
משום מה, התקפי החרדה שהחלו להופיע אצל הבחורה הצעירה שהגיעה אליי – היו ביטוי לאותו אובדן.

עכשיו, כשאנו מסכימות לחוש ולאפשר לאובדן להתגלות – אפשר לבדוק גם האם ניתן למצוא פתרון שיביא שקט וסדר למערכת.

הנחנו ייצוג לאהוב שנותר מאחור.

נוצר חיבור אנרגטי מחודש, נוצרה אפשרות לדו-שיח. 2 הייצוגים "התחבקו" ובכו האחד על כתפי השנייה… היו מילים מנחמות, מלאות חמלה והבנה הדדית.
רק אחרי זמן מה, הסבתא הייתה יכולה לפנות אל הנכדה ולשחרר את משאה, בתודה.

הטיפול הרפלקסולוגי התומך בריפוי העבר הפצוע – כלל גם דגש על מערכת הלב והנשימה, והכרה רחבה בכל חלקי המערכת שצפו בתהליך.
בטיפולים הבאים היינו בהקשבה רחבה לכלל המערכת, ובכל פעם התייחסנו למה שצף. מאוד מהר, התקפי החרדה נעלמו. להסדיר את המחזור לקח קצת יותר זמן ולימוד, אבל גם זה הסתדר, ואותה בחורה במקום נפלא עם עצמה, עם החיים ועם הסביבה – יחד עם כל האתגרים שהחיים מזמנים.
*****************************************************************************************
ההיסטוריה האנושית מלאה בסיפורים שכאלה, והם נמצאים בכל אחד ואחת מאיתנו, כל גוף והתורשה שאל תוכה הוא נולד. תורשה זו הינה חיה ונושמת – דרכנו, דרך החיים שלנו, דרך הסימפטומים והמצבים שבהם אנו נמצאים.

ההסכמה להיפתח ולחוש את הסיפורים האלה ממקום שקט, יציב, מלא חמלה ורוך – מאפשרת ריפוי עמוק ואמיתי של העבר, למען יצירה של הווה נינוח ועתיד שאינו כבול בשלשלאות התורשה.

הטיפול בגישה המערכתית מתאים לכל גוף. אין צורך להיות "משהו מיוחד", זה פשוט, נגיש ומרחיב.

עם הזמן והתרגולים – גישה זו הופכת להיות חלק בלתי נפרד מהמגע, והטיפול הופך למרחב עשיר ומרתק של טרנספורמציה וריפוי.
 
 

מה יהיה בסדנא?

5 שעות של היכרות עם גישת הריפוי המערכתי, ויישום שלה בטיפול הרפלקסולוגי.

נביא את עצמנו ואת המערכות שבתוכן אנו צועדות, נבחר אחת מהן ונחדד את הרזולוציה – נעמוד על ייצוגים של חלקי המערכת ונחוש אותם, נרגיש את הבקשה העמוקה שלהם, ונפתח את האפשרות לתנועה של ריפוי.

נתרגם את כל זה לעבודה הרפלקסולוגית ונטפל אחת בשנייה בהתאם.

מטרות הסדנא:

  • לפגוש את המערכת הרחבה, ולאפשר לה לתמוך בתנועה של התפתחות.
  • להרגיש את השפעת המערכת הרחבה על התנועה שלנו ביומיום.
  • לקבל ולתת התייחסות למערכת דרך הטיפול הרפלקסולוגי.
  • לצאת מהסדנא ולבדוק – האם עבודה שכזו מהדהדת ויוצרת תנועה של השתנות בחיים עצמם.

 

מתי? יום חמישי 22/08/2019,  10:00-15:00.

איפה? בסלון של נירית, קהילת ריגה 7, נאות אפקה, תל אביב.

מה צריכים? סקרנות ופתיחות…

כמה? 360 ₪.

**להרשמה: https://elyseshaff.wixsite.com/hagisha. או בטלפון 054-7638720 (איליס) 0524439575 (שני)

 

נשמח לראותכןם!
איליס, שני ומעין

 

רפלקסולוגיה מערכתית